Trening umiejętności społecznych TUS

Bez względu na to, ile mamy lat, każdy z nas na co dzień przebywa wśród ludzi. Z osobami w różnym wieku mamy kontakt chociażby w szkole, na ulicy czy też w pracy. Odpowiednio rozwinięte umiejętności społeczne są wręcz kluczowe i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podstawowe umiejętności społeczne trenować już od najmłodszych lat. Tylko to pozwoli naszym dzieciom na swego rodzaju śmiałość w gronie swoich rówieśników Docelowo pomoże to w nawiązywaniu świadomych i trwałych relacji na różnych etapach życia.

Trening Umiejętności Społecznych - czym właściwie jest?


Trening Umiejętności Społecznych (TUS) jest to specjalnie opracowana terapia nakierowana na poprawę funkcjonowania społecznego zarówno dzieci, jak i nastolatków. Terapia ta ma formę zajęć grupowych, podczas których dzieci poprzez zabawę, ćwiczenia, rozmowy, dyskusje oraz specjalnie przygotowane scenki zdobywają umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Zajęcia te odbywają się w kilkuosobowych grupach. Bardzo ważne jest, aby organizowany trening miał za każdym razem bardzo zbliżoną do siebie formę, a zatem odbywał się w tym samym miejscu oraz w takim samym składzie. Dzięki temu dzieci poddawane terapii będą miały zapewnione poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne na samym początku treningu. Jak wykazują przeprowadzane badania, proces terapeutyczny jednej grupy trwa z reguły od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jak u podstaw wygląda Trening Umiejętności Społecznych?


Nim dziecko lub nastolatek rzeczywiście rozpocznie terapię, bardzo ważne jest, aby przeprowadzić z nim oraz jego rodzicami rozmowę . Dzięki temu możliwe będzie poznanie jego potrzeb, a także ocenienie, z jakimi trudnościami się boryka. Ułatwi to zaplanowanie odpowiedniej terapii. Przed rozpoczęciem treningu istotne jest, aby ustalić wspólne zasady oraz stworzyć szczegółowy plan. Tylko to umożliwi rozwinięcie odpowiednich technik społecznych oraz ich utrwalenie.

W największym skrócie można powiedzieć, że Trening Umiejętności Społecznych ma na celu przekazanie kompleksowej wiedzy teoretycznej z zakresu umiejętności społecznych. Oznacza to, że terapia to nie tylko praktyczne ćwiczenia, ale również garść ciekawostek i cennych informacji teoretycznych. Oprócz tego terapia ma na celu rozwinięcie umiejętności, które mogą się przydać podczas różnych sytuacji społecznych, na przykład podczas konfliktu czy też w czasie przebywania w pobliżu osoby agresywnej. Trening Umiejętności Społecznych uczy rozpoznawania emocji w różnych sytuacjach, a także pomaga poznać sposoby na odreagowanie napięć fizycznych i psychicznych. Bardzo istotne jest, że terapia uczy współpracy i odpowiedniej komunikacji. Dodatkowo uczy formułowania i przyjmowania krytyki. Jak można więc łatwo zauważyć, są to kluczowe kompetencje, które umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kto z pewnością skorzysta na Treningu Umiejętności Społecznych?


Pomaga we właściwym funkcjonowaniu dzieci już od najmłodszych lat życia, którzy borykają się z różnymi trudnościami w funkcjonowaniu społecznym. Trening jest więc przeznaczony dla osób z trudnościami w nawiązywaniu relacji, a także dla nieśmiałych i ogarniętych lękiem społecznym. Dodatkowo z terapii mogą skorzystać osoby z zachowaniami impulsywnymi lub nawet agresywnymi. Z Treningu Umiejętności Społecznych mogą skorzystać również dzieci i nastolatkowie z trudnościami w adaptowaniu się do zmiennych sytuacji społecznych.

Jak można więc łatwo zauważyć, Terapia Umiejętności Społecznych jest bardzo istotna w przypadku osób mających problem z właściwym funkcjonowaniem wśród swoich rówieśników i nie tylko. Terapia trwająca około roku może przynieść wymierne korzyści, dlatego nic dziwnego, że zyskuje ona coraz większą popularność w różnego rodzaju ośrodkach.